اخبار

هشدار بهداشتی شماره ۱۴۰۰.۴.۱3 سازمان دامپزشکی برای جلوگیری از مسمومیت دام‌ها با اوره و سایر NPN ها

سازمان دامپزشکی کشور طی گزارشی اعلام کرد:
 کود اوره از کودهای مغذی کشاورزی است. که در این  فصل از سال به منظور تقویت خاک و غنی‌سازی مزارع کشاورزی از آن استفاده می شود.
در مزارع اغلب با حل کردن مقادیر قابل توجهی کود در استخرهای ذخیره سازی آب، برای کوددهی اقدام می‌شود.
از آنجا که در صورت دسترسی دام ها به این منابع آبی، شاهد مسمومیت و در پاره ای مواقع، تلفات در دام‌ها خواهیم بود. و گزارش‌هایی مبنی بر مسمومیت دام ها با کود اوره گزارش شده است. توجه به توصیه هایی در این خصوص اجتناب ناپذیر و ضروری است.
دام‌ها پس از مصرف منابع آلوده به کود اوره، علائمی از جمله لرزش عضلانی، تشنج، خروج آب و کف از دهان و بینی و زمین گیری را از خود بروز می‌دهند. و در نهایت تلف می‌شوند.  و گوشت دام‌های مسموم نیز قابلیت مصرف انسانی ندارد و باید معدوم شود.
در این میان برای پیشگیری از رخداد مسمومیت، باید دسترسی دام ها به منابع کود اوره محدود شود. و برای کاهش موارد مرگ و میر هم باید نسبت به پیگیری معالجات دام‌‌هایی که وضعیت مناسبت‌تری دارند از طریق دامپزشکان اقدام شود.
اطلاع‌رسانی به موقع کشاورزان هنگام استفاده از کودهای شیمیایی و حصول اطمینان دامداران از آلوده نبودن منابع آبی و غذایی دام‌ها به کودهای شیمیایی، نقش موثری در جلوگیری از مسمومیت دام دارد.
همچنین دامداران باید با توجه به سمپاشی باغ‌ها و مزارع با سموم شیمیایی، از وضعیت مراتع قبل از ورود دام‌ها به این مناطق نیز اطلاع حاصل کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *